הספינים של עדי אלדר

**  מהו ספין תקשורתי?

ספין תקשורתי הנו תוכנית יזומה המתוכננת על ידי גורם בעל עניין המסוקר באופן ציבורי, שמטרתה למקד את תשומת הלב של הסיקור התקשורתי באובייקט אחר, או לגרום לצרכני הסיקור התקשורתי לפרש את האירועים בצורה חיובית יותר עבור יוצר הספין. ספין תקשורתי אינו שקר, אלא שימוש מניפולטיבי בעובדות קיימות, או פרשנות להן, כשמטרתו מיועדת כלל לשרת כהסחת דעת באמצעות אמצעי התקשורת.

דוגמאות


האם עיריית כרמיאל
ממשיכה
ליצור אשליות?

כרמיאל לגדול ולגדל
נתוני הלמ"ס מוצגים מצד שמאל.
העירייה מציגה נתונים שונים ולוקחת בחשבון (כתושבים בפועל) אלפי בני כרמיאל, שעזבו את העיר ואשר לא שינו את כתובתם במשרד הפנים.
כן, אוכלוסיית העיר תגדל השנה, ב... 86 תושבים - MyNet - 9.1.11

עברו שנתיים וחצי והמצב רק הלך והחריף!

(כן) עוזבים את העיר - זהר הצפון, גליון 890 - 2.5.13, עמ' 31
מה מביא תושבים צעירים וותיקים כאחד, חלקם ילידי העיר, לקום ולעזוב את כרמיאל ביחד עם בני הזוג והילדים? אנשים שכבר עזבו או נמצאים בתהליך של יציאה מכרמיאל, מספרים על האכזבה, המחסור במקומות עבודה איכותיים באזור והרצון לחזור לתחושת הקהילתיות שאיפיינה את העיר בעבר...
מספר התושבים בכרמיאל משנת 1972 עד 2010
מהנדס העיר כרמיאל כתב בחוות-דעת מקצועית כי בכרמיאל 44,200 תושבים.
חוות דעת זו הוצגה בישיבת ועדת הקצאות בתאריך 20 פברואר 2014.
כמה תושבים בכרמיאל

עוד ספין של עדי אלדר הוביל לסתימת פיות!

הספין הפותח היה של שר התחבורה, ישראל כץ:
 1. "לפני כשנה התרברב השר כץ" - גלובס 10.4.13
 2. "הפריפריה אינה הכספומט של משרד האוצר" - ynet 17.4.13
המשכו של הספין היה בכרמיאל:
    ההפגנה בוטלה שעתיים לפני... - Blinker עליזה רוזן הברמן, 23.4.13 15:00

הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו?
©   צילום אלכס הובר

הסבר: משרד האוצר פרסם מתווה קיצוץ בתקציב. הכרזה זו לא כללה פרטים מהותיים על הקיצוצים המוצעים, שטרם עלו לדיון על שולחן הממשלה. למרות זאת, הזדרז שר התחבורה ישראל כץ וכינס את ראשי הרשויות המקומיות בצפון והציג בין השאר, עצירת פרויקט הרכבת לכרמיאל. יש יסוד להאמין כי מדובר ב"ספין תקשורתי", הנובע מהמאבק המובנה בין משרד האוצר לשאר משרדי הממשלה, או במלים אחרות: המאבק הפוליטי בין "יש עתיד" לבין "הליכוד ביתנו".

על בסיס הכרזתו של שר התחבורה בנה מר עדי אלדר את הקמפיין שלו, כפי שתועד בסרטון הבא.

© הועלה ליוטיוב ע"י הוט, חדר החדשות צפון בתאריך 14 באפריל 2013

שימו לב לדברי מר אלדר בסרטון: "כשהתחילו הדיבורים הרמתי טלפון לשר התחבורה ושאלתי אותו מה יהיה. הוא ענה תסיר דאגה מלבך. והנה אנו רואים שזה הולך להיות אחרת". גם שאר הדברים, שמר אלדר והשר ישראל כץ אמרו בראיונות מוקלטים, לא מהווים הוכחה כי הייתה כוונה אמיתית להקפיא את פרויקט הרכבת לכרמיאל.

המרצע יצא מן השק בסרטון הבא: עדי אלדר מודה מול המצלמה, הוא לא האמין שיפסיקו את העבודות.

© הועלה ליוטיוב ע"י ktvzzz, בתאריך 23 באפריל 2013, עריכה אשי טאוב ותומר בדש.

צפו והאזינו לטענות של עדי אלדר (ר' בדקה 2:52): "לא נראה לי הגיוני. אבל במדינה שלנו הכל יכול לקרות".

עיתוי ההחלטה

בדיוק ביום (14.4) בו נתקבלה ההחלטה לקיים הפגנה בכרמיאל פורסמה החלטתו של ביה"ד האזורי לעבודה, בעניין פיטוריו של מהנדס העיר (אייל רותם), שאינה מחמיאה לעדי אלדר. בית הדין האזורי לעבודה קבע כי בבסיס החלטת פיטוריו של של מהנדס העיר כרמיאל עמדו שיקולים פוליטיים של עדי אלדר, שסבר כי אינו יכול לרוץ לקדנציה נוספת בתפקידו עם המהנדס, אייל רותם, לצידו. בבית-הדין נטען ולא הוכחש כי רינה גרינברג, התנתה שיתוף פעולה עם עדי אלדר לקראת הבחירות, בפיטוריו של המהנדס והוכח כי הליך השימוע שנערך לאייל רותם היה למראית עין בלבד, באופן שפגע בזכות הטיעון שלו עד כדי ריקונה מתוכן לחלוטין (ר' הסבר מפורט).

לכן יש יסוד להאמין כי מר עדי אלדר ניצל את הספין של שר התחבורה כדי להסיט מעצמו את האש ולקיים הפגנה משלו, שמטרתה תעמולת בחירות, כפי שנראה בסרטון (למעלה), החל מדקה 3:06.

בדף פייסבוק של עיריית כרמיאל, פורסמה תגובה של גולש, תושב כרמיאל, שטען לקיומו של "ספין תקשורתי".

למחרת פורסמה למשך זמן קצר תגובת עיריית כרמיאל, ללא זהות המגיב/ה, בזו הלשון:

"ככל הנראה אתה חי בעולם משלך, האם לא שמעת את שר התחבורה במסיבת העיתונאים שהוא עשה לפני כשבוע כאשר נודע לו על כך שהאוצר רוצה להקפיא את הרכבת לגליל ולעמק. הדברים שאתה כותב כאן הם הוצאת דיבה מרושעת. רבים מתושבי העיר, ללא קשר לדעה פוליטית כזו או אחרת, נרתמו למאבק שיזם ראש העיר והמאבק הצליח!!!. טול קורה מבין עינייך , לא כל דבר זה פוליטיקה.‏" הגולש נחסם ושתי התגובות (של הגולש ושל עיריית כרמיאל, זו המצוטטת למעלה) נמחקו. ר' תמונת מסך

תמונת מסך של דף פייסבוק הרשמי של עיריית כרמיאל לאחר מחיקת תגובה של גולש

 

תגובות של גולשים נוספים לא אחרו לבוא:

 

למעלה משבעה חודשים לאחר מכן פורסמה כתבה במקומון, ידיעות כרמיאל, שכותרתה "העירייה חסמה את עמוד הפייסבוק בפני תושב". תגובת דוברת העירייה: "אין לי עניין להתייחס לדבריו של טל".

לנוכח האמור לעיל נשאלות השאלות:

1. מדוע עיריית כרמיאל מצאה לנכון להימנע ממתן תגובה עניינית לתושב, שהביע דעתו על ההפגנה שלא הייתה?

2. מדוע בחרה עיריית כרמיאל לחסום גולש המביע תמיהה, או ביקורת?

3. מי יכול להסביר הכיצד בדיוק ביום בו פורסמה החלטת בית הדין לעבודה בעניינו של מהנדס העיר, שפוטר על רקע פוליטי, עדי אלדר הקים מטה מאבק, בעילה שמשרד האוצר מעכב תקציבים לרכבת (למרות שהאוצר לא הודיע על כך מפורשות) וההחלטה שהתקבלה בעיריית כרמיאל הייתה על קיום הפגנה מקומית בהשתתפות תושבי העיר?

4. לו באמת חשש עדי אלדר מקיצוץ בתקציב הרכבת, מדוע הוא החליט לקיים את ההפגנה דווקא בכרמיאל ולא מול משרד האוצר, או מול ביתו של השר לפיד?


תגובות לתגובות דוברת העירייה:

1. באפריל 2013 טענה דוברת העירייה "לא כל דבר זה פוליטיקה". על כך נגיב: נכון, פרט למקרה מסויים זה, שהוא אכן פוליטי באופן מובהק, כפי שקבע בית הדין לעבודה (כמפורט בהמשך).

2. בנובמבר 2013 נמנעה דוברת העירייה מלהגיב לטענות. המנעותה מלמדת כי טענותיו של התושב נכונות וכי לעיריית כרמיאל אין תשובות ואין בדעתה להתנצל או לנסות ולבדוק מקור אי-ההבנות, אם היו כאלו.


***   הכל פוליטי!

ההפגנה תוכננה להתקיים אך ורק בכרמיאל עם נאום מרכזי של ראש העיר בפני קהל בוחרים פוטנציאלי וכל זאת בצל פרסומה של ההחלטה הבעייתית (עבור עדי אלדר) של בית הדין האיזורי לעבודה בחיפה, שעניינה "פיטורים פוליטים" של מהנדס העיר, אייל רותם. ר' ציטוטים ממסקנות בית-הדין כרשום בהחלטה:

  » "השתכנענו כי לכאורה פיטוריו של המבקש נעשו על יסוד שיקולים פוליטיים ולמצער - חלקם המשמעותי של השיקולים בבסיס פיטורי המבקש נעוץ ב מניעים פוליטיים . על יסוד קביעתנו זו, שהינה קביעה לכאורית בלבד, כיאה להחלטה בבקשה לסעד זמני, מצאנו לנכון להורות על השבת המבקש לעבודתו, עד להכרעה בתיק העיקרי."

  » "עדותו של ראש העיר הצביעה לכאורה על קיומם של שיקולים פוליטיים דומיננטיים בהחלטת הפיטורים."

  » "פרוטוקול ישיבת המועצה, שצורף לסיכומי המבקש, מטריד באופן מיוחד. לאחר צאתו של המבקש ובאת כוחו מישיבת המועצה, אמר כל חבר מועצה את עמדתו ונימק אותה בקצרה. לא מצאנו בנימוקי החברים ולו התייחסות מזערית לאחת מטענות המבקש, עד כדי כך שהישיבה בה נשקלו פיטוריו של המבקש, לאחר השימוע, נראה כאילו יכולה היתה להתקיים באותה מתכונת בדיוק וללא שינוי בתוכן, גם לפני השימוע. מצב דברים זה מוביל אותנו לחשש של ממש, כי לכאורה הליך השימוע של המבקש נעשה מן הפה אל החוץ."

  » "נודה ולא נבוש - לא ירדנו לסוף דעתו של ראש העיר. אין בהם כל התייחסות למקרה המסויים של המבקש, אלא טענה כללית, כאילו הודעה מוקדמת לפיטורים הינה עניין כספי בלבד ולא מעבר לכך. עמדתו זו של ראש העיר מנוגדת להוראות חוק הודעה מוקדמת לפיטורים והתפטרות , תשס"א-2001, אשר קובעות לפי סדרן את החובה ליתן הודעה מוקדמת לפיטורים בתקופה הקבועה בחוק."

  » "ראש העיר סטה מהוראה זו בחוזה העסקתו של המבקש, ללא כל הנמקה, ודאי שלא כזו המניחה את הדעת."

  » "חיפזון בלתי מוסבר זה, מצטרף לשאר הנימוקים שפירטנו לעיל, ותומך במסקנתנו כי לכאורה הקרבה למועד הבחירות ולמועד ההכרזה על הרשימות המתמודדות בהן, היא שהניעה את תהליך הפיטורים."

סוף דבר

» 18.4.13   בית הדין דוחה את בקשת עיריית כרמיאל
» 21.5.13   התביעה נמחקת
אף מקומון לא דיווח לכם... סודי ביותר!
עיריית כרמיאל התקפלה. פסק הדין נמחק, כאילו אייל רותם מעולם לא פוטר...

לא רק לבית המשפט, גם לנו קשה להאמין כיום לדברי עדי אלדר וזאת לא רק בשל הניסיון הלא מוצלח לפטר את מהנדס העיר בדרך לא כשרה. כל זאת בצל פרשת בית הספר פלמ"ח. אנו מאמינים כי עדי אלדר בגד לכאורה בחלק מתושבי כרמיאל בגבעת רם ובשכונת המייסדים. גם זה קרה מסיבות פוליטיות. תוכלו לקרוא על כן בקישור הבא:

לא תשא את שם אמונתך לשווא!

זהו עוד סיפור, אחד מני רבים, הממחיש העדר מנהל תקין בעיריית כרמיאל.
למה זה חשוב לנו? - זה חשוב לנו משום שאנו מאמינים בצדק חברתי...


עם האצבע על הדופק נמשיך לעדכן אתכם ונשמח לשמוע מכם » צרו קשר!